آبنما – Fountain

Fountain

آبنما

A fountain (from the Latin “fons” (genitive “fontis”), a source or spring) is a piece of architecture which pours water into a basin or jets it into the air to supply drinking water and/or for a decorative or dramatic effect.

آبنما، فواره یا fountain ( گرفته شده از کلمه لاتین “fons” به معنی سرچشمه) یکی از اجزای معماری است که در آن، آب به عنوان یک اثر دکوری (تزئینی ) یا یک اثر هنری ( دراماتیک) به سمت آبگیر یا مخزن آب، جاری می شود و یا به سمت هوا یا منبع نوشیدنی آب پرتاب یا فوران می شود.

Fountains were originally purely functional, connected to springs or aqueducts and used to provide drinking water and water for bathing and washing to the residents of cities, towns and villages. Until the late 19th century most fountains operated by gravity, and needed a source of water higher than the fountain, such as a reservoir or aqueduct, to make the water flow or jet into the air.

فواره‌ها یا آبنماها کاملا اصولی بودند، آنها به چشمه ها یا آبراهه ها وصل شده بودند و برای تامین آب آشامیدنی و آب برای استحمام و شست وشو برای ساکنان شهرها و روستاها استفاده می شد. تا اواخر قرن نوزدهم، بیشتر چشمه ها به وسیله جاذبه عمل می کردند و نیاز به یک منبع آب بالاتر از چشمه، مانند یک مخزن یا آبراهه، برای ایجاد جریان آب یا پرتاب آب در هوا داشتند.

 

انخاب آبنمای مناسب

انتخاب آبنمای مناسب

هنگام خرید آبنما به موارد زیر توجه کنید:

جنس

جنس آبنماها، معمولا سیمان و سنگ به خصوص مرمر و گرانیت است. البته نوع پشم‌شیشه، سرامیک و فلزی آن هم موجود است.

انتخاب جنس بستگی به بودجه افراد دارد.

هر آبنما مزایا و معایب خاص خود را دارد. به عنوان نمونه، پشم شیشه سبک و سنگ و سیمان بادوام هستند.

هنگام انتخاب آبنما، کیفیت و شکل ظاهری از اولویت برخوردار است. بعضی مواد محکم‌تر از بقیه‌اند. فلز محکم است اما در تماس با آب به خصوص در فضای باز زنگ می‌زند.

اندازه

سایز آبنما بستگی به اندازه باغ دارد. آبنما‌های دیواری کم‌جا در عین حال تکمیل‌کننده طرح باغ شما خواهند بود.

آبنماها به شکل‌ مکعب، کره، کاسه، گلدان و مجسمه‌های مختلف همچنین ساده و طبقه طبقه موجودند که هر یک طرح خاصی به باغ یا حیاط می‌دهند.

مدل

مدل‌های آبنما از ساده گرفته تا تزیینی، سنتی و مدرن و آبشار متنوعند. مدل آبنما را باید با توجه به سبک باغ انتخاب کنید.

مدل‌های پایه‌دار منظره زیبایی ایجاد می‌کنند.

مکان

جای فواره بستگی به طرح باغ و دسترسی به لوله‌کشی و سیم‌کشی دارند. آبنما را می‌توان مرکز توجه قرار داد. فواره را می‌توان روی سنگ باغ نیز نصب کرد. هنگام انتخاب جا، باید مسائل ایمنی را در نظر بگیرید.

ایمنی

هنگام انتخاب آبنما، ایمنی را در مورد کودکان مورد توجه قرار دهید. خطر برق‌گرفتگی و غرق‌شدگی مواردیست که کودکان و حیوانات خانگی را تهدید می‌کند.

نگه‌داری

آبنماها نیاز به نگه‌داری دارند. بعضی مانند نوع سیمانی مراقبت کم‌تر دارند اما بعضی دیگر مانند نوع فلزی را نمی‌توان در هوای سرد به حال خود رها کرد. در طول زمستان حتما باید خشک شوند و آب لوله‌های آن‌ها خارج شود.

انتخاب آبنمای مناسب

آبنما چیست

آبنما چیست؟

قرن‌هاست که انسان از تماشای جریان و تلالوی آب به وجد می‌آیند و شگفت زده می‌شوند. این مسئله شاید به دلیل صدای تسکین دهنده جریان آب یا شکل گرفتن طرح‌هایی زیبا در اثر حرکت وارونه آن باشد. دلیل این احساس خوشایند هر چه که باشد، فرقی نمی‌کند، حقیقت این است که آبنماها، نقش بسیار مهمی در زندگی انسان‌ها و آرامش محیط طی قرون متمادی ایفا کرده‌اند.

نخستین مستنداتی که در مورد آبنماها وجود دارد، به 4000 سال پیش از میلاد مسیح باز می‌گردد. در ایران نیز از بقایای سرامیک‌ها در باغ‌ها و باغچه‌های بسیار قدیمی، پر واضح است که از آبنما در دکوراسیون باغ‌ها استفاده می‌شده است. ریشه و اصل سنت آبنماهای غربی به یونان برمی‌گردد که هم شواهد باستان شناسی و هم کنده‌کاری‌های موجود بر گلدان‌ها، مدرکی بر این مدعا به شمار می‌روند. در سال‌های ابتدایی، آبنما به عنوان منبع آب استفاده می‌شد و کاربردی شهری داشت، اما به مرور، فرهنگ‌های دیگر علاوه بر جنبه کاربردی، از آبنماها به عنوان عنصری دکوراتیو استفاده کردند. در میان آبنماهای باستانی، آبنماهایی که در عصر رنسانس ساخته و استفاده شده‌اند، بسیار معروف هستند که این محبوبیت و معروفیت با ساختار مدور و چند گوشه و طراحی تندیسی آنها ارتباط دارد.

آبنماهای زینتی نیز همواره به عنوان نقطه کانونی دکوراسیون خانه دولتمردان و کاخ‌های سلطنتی محسوب می‌شدند که نمایشی زیبا و چشمگیر از جریان آب را به وجود می‌آوردند. البته، طراحی و ساخت این آبنماهای خانگی به مهارت های مهندسی خاص نیاز داشت. آبنماها با گذشت زمان به دکوراسیون خانه‌های عادی نیز راه پیدا کرد و دیگر منحصر به خانه و بناهای خاص و افراد خاص نمی‌شد. در حقیقت، وجود آبنما در دکوراسیون داخلی خانه اتصالی بین طبیعت خارج از خانه با دکوراسیون داخلی خانه به شمار می‌رفت.

 با طراحی و رواج آبنماهای دیواری مشکل کم بودن فضا در خانه نیز حل شده است و دیگر، هر فردی می‌تواند در خانه خود آبنمایی زیبا داشته باشد و از تماشای نمایش زیبای آب و شنیدن صدای تسکین دهنده آن لذت ببرد.

آبنما سازه‌ای است که در محیط درونی یا بیرونی ساختمان، پارک، مکان‌های تفریحی و … اجرا می‌شود و در آبنما برای آب نوعی حرکت پیش بینی می‌شود تا صدای ناشی از آب و حرکت زیبای آن حال و هوای فضا و محیط را تغییر دهد و فضایی آرام بخش و طبیعی ایجاد کند.

تاریخچه ی آبنما در ایران

 ایرانیان باستان در قرون وسطی سیستم توزیع آب داشتند که سبب میشد در کاخ‌ها و باغ‌های خود آبنما‌های بسیار زیاد و زیبایی را تعبیه کنند. آب توسط لوله به منابعی که بالاتر از آبنما‌ی مورد نظر قرار می‎رفت و باعث میشد که آب با سرعت بیشتری به سمت آبنما وارد می‌شد یکی از آبنماهای زیبای ایرانی را می‎توان آبنمای باغ فین نام برد که قدمت بالایی دارد.

ایران یکی از قدیمی ترین کشورهاییست که از آبنما استفاده کرده و می‎کندو امروزه در میادین و باغ‎ها و اماکن‎های عمومی و تفریحی حتی درمانی آبنماهای زیادی قابل مشاهده می‎باشد.

آبنما انواع مختلفی دارد که امروزه از تمامی آنها در مکانهای مناسب استفاده می‎کنند. مانند : آبنما ریزشی شیشه ای، آبنمای موزیکال، آبنمای پرده ای، آبنمای هارمونیک، آبنمای دکوراتیو، آبنمای صخره ای، آبنمای نمایش فیلم، آبنمای پرده خطی آب، آبنمای پیوسته، آبنمای نوشتاری و…